Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Ovečky Zwartbles

 

Povídání o ovečkách ...... Zwartbles

 

Hned na začátek a na vysvětlenou bychom chtěli upřesnit, co znamená název tohoto plemene a jak se správně vyslovuje, jelikož tady panuje nejistota. Zwartbles znamená "černý s lysinou" a vyslovuje se s holandskou výslovností (ne něměcky) tzn. tak, jak je psáno.

Plemeno Zwartbles se rychle zatřídilo z původně hobby plemene mezi užitková plemena a dosahovanými výsledky se řadí mezi ta nejlepší. Je to dáno nejen schopnostmi zvířat, ale samozřejmě i kvalitou chovatelů. Takže lze říci, že dobří chovatelé si volí do chovu plemeno ovcí Zwartbles:-)

 

Plemeno Zwartbles ZW

Plemeno vzniklo na počátku 20. století v Nizozemí v provincii Drenthe z místního plemene Schoonebecker postupným křížením Frískou ovci a plemenem Texel. Do České republiky bylo první základní stádo tohoto plemene dovezeno z Holandska, v počtu 35 jehnic a 2 plemenní beránci, v roce 1997, tehdejší splečností ZEMPRO Zbyslav, spol. s.r.o. Díky vzhledu zvířat, jejich klidné povaze a užitkovým vlastnostem byl od počátku mezi chovateli velký zájem o pemenná zvířata do chovu. Podle statistických údajů se v České republice v roce 2010 chovalo 17 stád, s počtem 435 bahnic. .... a to tam ještě nezapočetli naše malé stádečko:-)

Základní charakteristika

Jedná se o plemeno s kombinovanou užitkovostí. Základní zbarvení rouna je tmavě hnědé, hlava a nohy jsou černé, bez obrůstu vlny. Plemennými znaky je široká bílá lysina na hlavě, bílé znaky na končetinách a na konci ocasu. Vlna je sortimentu BC-C. Plemeno je většího tělesného rámce, s dobrou mléčností a zmasilostí. Bahnice v dospělosti dosahují ž.h. 60-70 kg, berani 110 - 120 kg. Průměrná plodnost je 200%, bahnice mají vynikající mateřské vlastnosti a lehké porody. Obě pohlaví jsou bezrohá a klidného temperamentu.


 

Povídání o našich ovečkách ...

 

Když už si člověk pořídí 2 koníky, tak pro ně potřebuje prostor. Takže jaro bylo ve znamení stavění ohrad. Stavěli snad všichni,  kromě babiček a dědečka – ti měli za úkol hlídat naši dvouletou Lálu, ať může přispět svou trochou do mlýna i maminka.  A  pak si maminka řekla, že když už se staví takové ohrady, že se tam uživí i pár oveček – tím pár myslela 2 ovečky, no jo ...., ale maminka mínila a tatínek měnil – ze dvou oveček se stalo stádečko pěti a jak to tak vypadá, tak počet se nám v srpnu rozroste o další dvě slečny.

 

Naše základní stádo nyní čítá 14 oveček, tedy přesněji 13 oveček a 1 chovného beránka Vojtíška Zbyška

 

 

2014

Vojtíška (ten první beránek na fotce) jsme si přivezli v polovině října 2014 a je to zatím hodný beránek, který byl nadšený, když viděl, jaké krásné jehničky bude mít ve své družině:-)

Tomík je o náš 2-letý beránek a i když nevypadá příliš přátelsky... je docela hodný ... ale přece jen...100 kilo je 100 kilo, takže když jsme s ním v ohradě, přece jen jedním okem sledujem, kde je:-)

 

Naše ovečky v roce 2014:

Tak to letos všechno dobře dopadlo:-)..... ovečkám se daří.... a jehňatům taky... narodilo se nám celkem 16 jehňátek, z toho 10 holek a 6 kluků:-)

Maminy - ovečky se o ně v 95% výborně postaraly a přírůstky ve 100 dnech jsou u některých k neuvěření.... největší beránek má ve 100 dnech 42,4 kg..... ještě, že nám takhle nerostou děti:-)

 

Naše ovečky v roce 2013: 

Šedivka (zbarvení rouna mírně do šeda, úzká bílá lysinka) jzakladatelkou našeho malého chovu. Šedivka je mazel a miluje drbání na "líčkách" .

V roce 2013 měla 3 krásná jehňata: Štěpánku, Šeďu 1 a Šeďu 2. 

V roce 2012 se jí narodily 2 krásné ovečky Arnoštka a Amálka.

Arnoštka (má ukázkovou symetrickou bílou lysinku a ponožky na všech nožkách).Je to dcera Šedivky a Martina a myslím, že se jim moc povedla:-)

Rok 2013: letos se stala maminkou. Má 2 krásná jehňátka: Šárinku a Arnošta.

 

Amálka (má čelenku a jinak je celá černá). Povahou je po Šedivce – tj. hodně přítulná:-)

Rok 2013: narodil se jí krásný beránek Alek.

 

2012:

Hoška (ta s přerušenou lysinkou), Božka (tak tu od Slávky rozeznáte jen podle nožiček – Slávka má ponožky na všech 4 nožkách) a Slávka jsou tři skorosestry. Přivezli jsem si je od pana Hoška (odtud to podivné jméno jedné z oveček:-) Holky se drží u sebe a jsou to asi fakt "nejlepší" kamarádkyJ

 

Hoška má dva krásné mrňousky – Haničku a Hoška.

 

Božence se narodila Blaženka a Božek.

(Jen ta chuděra Slávka měla předčasný porod:-( a tak už jsme jí nepřipouštěli :-()

Martinka je dcerou Adélky (která nás letos opustila), měla ještě bratra, ale ten už odešel do velkého bílého – mrazivého – "nebe":-) Martinka je nejmenší ze všech našich oveček. Její maminka chytla zánět do vemínka a než jsme si toho všimli, tak nám pořádně zhubla. Zbarvení má ale nádherné, krásná lysinka, ponožky na nohách, jen s tou značkou na krku pod bradou to trochu přehnala:-)

Letos 2013: jsme jí ještě nepřipouštěli, dá si ještě rok „voraz“ a pak nám ukáže...

 

 

 

 
Naši dudlíkáři...

Adélka a Mireček. Jejich maminka Adélka nám chřadla, až nám nakonec umřela. Takže místo ní, musíme kojit naše dudlíkáře my…..ach ta příroda . . .

       

Poslední a nejmilejší je beránek Váňa. Ten měl taky smůlu: jeho maminka mu umřela po těžkém porodu. Váňa tam byl tak domotaný, že je div, že nám pan veterinář zachránil alespoň ho.

 

No a jestli se vám zdálo, že mezi ovečkami vidíte kozu. . . .tak máte pravdu:-)

Ve stádě máme malého kozlíka Jakuba, kterého jsme nenechali odjet za tygrem do ZOO.

 

 

 

 


 

TOPlist